WARUNKI HANDLOWE

Warunki handlowe

Zapoznaj się z warunkami naszych usług

Ogólne warunki handlowe
  1. Informacje ogólne
  2. Do umów pomiędzy nami (zleceniobiorcą) a naszymi klientami (zleceniodawcą) w wymienionym zamówieniu stosuje się następujące postanowienia:
  3. a) Umowa zawierająca ustalone indywidualne ustalenia oraz plany i rysunki przygotowane dla danego zamówienia.
  4. b) Wymienione tu warunki sprzedaży, dostawy i płatności.
  5. c) Przepisy dotyczące udzielania zamówień i zawierania umów na usługi budowlane, część B (VOB/B).
2) Poniższe warunki mają zastosowanie do wszystkich naszych konsultacji, ofert, sprzedaży, dostaw i usług oraz do wszystkich obecnych i przyszłych stosunków prawnych pomiędzy nami a naszymi klientami.
  1. Oferty, zawarcie umowy i ceny
  2. informacje i ilustracje zawarte w broszurach i katalogach są wartościami przybliżonymi, zwyczajowo przyjętymi w branży i dlatego są wyraźnie uznane za niewiążące. Broszury, tablice z próbkami, wycinanki, odbitki, próbki materiałów i próbek materiałów służą do informowania klienta i nie zawierają żadnych uzgodnień dotyczących jakości.
  3. jakość przedmiotu umowy jest opisana wyłącznie w naszych ofertach, potwierdzeniach zamówień i związanych z nimi dokumentach, co nie stanowi gwarancji w rozumieniu § 443 BGB.
  4. Wykonawca nie ponosi odpowiedzialności za usługi, które odbiegają od przepisów budowlanych ze względu na warunki panujące na budowie lub życzenia klienta.
  5. Ustne porozumienia są wiążące tylko po pisemnym potwierdzeniu z naszej strony.
  6. wszystkie oferty wykonawcy mogą ulec zmianie bez uprzedzenia do momentu złożenia zamówienia. Umowa zawierana jest poprzez wysłanie potwierdzenia zamówienia lub poprzez realizację zamówienia przez wykonawcę. Zamówienia i potwierdzenia zamówień są wiążące dla wykonawcy, jeżeli nie zgłosi on pisemnego sprzeciwu w ciągu 3 (trzech) tygodni. Dotyczy to również umów zawieranych na targach.
  7. jeżeli w trakcie realizacji technicznej okaże się, że nastąpiły zmiany w stosunku do zakresu podanego w zamówieniu, wykonawca zastrzega sobie prawo do korekty cen.
  8. jeżeli po zawarciu umowy nastąpią zmiany w podstawie obliczeń (w szczególności wzrost cen surowców, wynagrodzeń, podatku od importu i sprzedaży oraz inne okoliczności), mamy prawo do podwyższenia ceny umownej w rozsądnej proporcji do zmiany podstawy obliczeń, która nastąpiła.
  9. odchyłki wymiarowe wynikające z późniejszej zmiany planowania lub budowy w stosunku do umowy uprawniają nas do żądania dodatkowego wynagrodzenia.
  10. jeżeli wykonawca przyzna zleceniodawcy cenę specjalną za pojedyncze zamówienie na podstawie zobowiązań do przyjęcia dużej liczby zamówień, a nie wszystkie zamówienia określone w umowie zostaną zrealizowane w okresie obowiązywania umowy, to wykonawca ma prawo do późniejszego żądania różnicy między ceną specjalną a ceną normalną zgodnie z cennikiem obowiązującym w momencie zawierania umowy. Roszczenie o odszkodowanie z tytułu niewykonania pozostaje nienaruszone.
  11. jeżeli w trakcie realizacji okaże się, że zamówienie nie może być zrealizowane lub nie może być zrealizowane w sposób wystarczający, wykonawca może odstąpić od umowy bez odszkodowania.
III. zakres usług i jakość 1.zastrzegamy sobie prawo do 5% tolerancji dla wszystkich uzgodnionych wymiarów. Jeśli wymagają tego wymagania statyczne, zastrzegamy sobie również prawo do dalszych zmian wymiarów. Sprzeciw klienta może być wniesiony tylko wtedy, gdy zmiany byłyby dla niego nieracjonalne.
  1. Obowiązkiem klienta jest sprawdzenie, czy oferowane produkty odpowiadają przeznaczeniu zamierzonemu przez niego w odniesieniu do przepisów budowlanych.
  2. Klient musi stworzyć warunki do bezproblemowej dostawy i montażu produktów. Klient musi zapewnić wodę i energię do instalacji bezpłatnie. Koszty własnych dróg dojazdowych i miejsc parkingowych, prace uszczelniające i murarskie, usuwanie starych instalacji (o ile nie uzgodniono inaczej), gruboziarniste zanieczyszczenia lub wcześniejsze oczyszczenie placu budowy będą naliczane osobno. Koszty wszelkich przeróbek lub usuwania szkód powstałych w wyniku takich prac ponosi klient.
  3. krawędzie sufitu lub podłogi na początku, jak również na końcu podłoża powinny być wolne od instalacji. Nie ponosimy odpowiedzialności za szkody spowodowane odwiertami instalacyjnymi; nie jesteśmy zobowiązani do sprawdzania metra ani instalacji. 
  1. Dostawy i okresy dostaw
  2. Klient musi poinformować nas o ewentualnych opóźnieniach w realizacji budowy i ich czasie trwania jak najszybciej po ich stwierdzeniu.
  3. Opóźnienia nie powstają na nasz koszt, jeśli nasz klient nie wywiąże się ze swoich zobowiązań do współpracy lub nie wywiąże się z nich w terminie, w szczególności jeśli będzie musiał załatwić urzędowe zatwierdzenia, plany wykonania, dokumenty do specyfikacji przedmiotu umowy, wyjaśnienie wszystkich szczegółów technicznych i wpłaty zaliczek.
  4. Nasze terminy dostaw podane w ofercie są niewiążącymi terminami wysyłki. Ostateczny termin dostawy i montażu zostanie ogłoszony przez wykonawcę w krótkim czasie i uzgodniony z klientem. W przypadku dostaw podzielonych jesteśmy uprawnieni do dokonywania dostaw częściowych, a także, po uprzednim poinformowaniu, do dokonywania dostaw wcześniejszych.
  5. o ile okoliczności, na które nie mamy wpływu, utrudniają, opóźniają lub uniemożliwiają realizację przyjętych zleceń, jesteśmy uprawnieni do odroczenia dostawy lub pozostałej dostawy lub dostawy częściowej na czas trwania przeszkody lub do odstąpienia od umowy w całości lub w części bez prawa klienta do dochodzenia odszkodowania. Nie ponosimy odpowiedzialności za np. nieuniknione zdarzenia, które mają miejsce u nas,
naszych podwykonawców lub w firmach zewnętrznych, od których zależy utrzymanie własnej działalności. Powyższe ma zastosowanie również w przypadku, gdy zdarzenia te mają miejsce w czasie, gdy nie wywiązujemy się z zobowiązań.
  1. Zleceniodawca może jedynie wówczas przyznać wykonawcy okres prolongaty na dostawę, jeżeli uzgodniony termin dostawy zostanie przekroczony o więcej niż 2 tygodnie. Ten okres karencji musi być rozsądny i musi wynosić co najmniej 3 tygodnie. Nasz klient może odstąpić od umowy, jeśli okres prolongaty upłynie bez skutku. Roszczenie odszkodowawcze wobec nas z tytułu naruszenia obowiązków jest wykluczone, chyba że dopuściliśmy się co najmniej rażącego zaniedbania lub doszło do szkody na osobie.
  1. Zastrzeżenie tytułu
  2. Do czasu uregulowania wszystkich roszczeń wynikających ze stosunku handlowego, wykonawca zastrzega sobie prawo własności dostarczonego i zmontowanego towaru. Odnosi się to również do przyszłych dostaw, nawet jeśli wykonawca nie odnosi się do tego wyraźnie.
  3. tak długo, jak własność nie została mu jeszcze przekazana, klient jest zobowiązany do starannego traktowania przedmiotu zakupu.
  4. o ile prawo własności nie zostało jeszcze na niego przeniesione, zleceniodawca ma obowiązek niezwłocznie poinformować na piśmie zleceniobiorcę, jeśli dostarczony i/lub zainstalowany obiekt jest dołączony lub narażony na inne roszczenia osób trzecich. O ile osoba trzecia nie jest w stanie zwrócić wykonawcy kosztów sądowych i pozasądowych pozwu, zamawiający odpowiada za poniesioną szkodę.
  1. Gwarancja
  2. uzgodniona przez nas jakość przedmiotu umowy wynika wyłącznie z ustaleń umownych z klientem, a nie z innych oświadczeń reklamowych, prospektów, porad itp. 
  3. udzielamy porad zgodnie z naszą najlepszą wiedzą w oparciu o nasze doświadczenie, ale z wyłączeniem wszelkiej odpowiedzialności. Szczegóły i informacje dotyczące przydatności i zastosowania lub wykorzystania przedmiotu zamówienia są niewiążące, chyba że stanowią one wyraźnie uzgodnioną jakość. Nie zwalniają one klienta z przeprowadzania własnych testów.
  4. w przypadku zakupu ponosimy odpowiedzialność za wady, z wyłączeniem dalszych roszczeń, jak następuje: Nasz klient jest zobowiązany do skrupulatnego sprawdzenia przedmiotu umowy natychmiast po jej otrzymaniu i w razie potrzeby do przeprowadzenia wyrywkowych kontroli. Oczywiste wady należy zgłaszać nam na piśmie niezwłocznie po przyjeździe i przed rozpoczęciem korzystania z przedmiotu umowy.
  5. a) Uszkodzenia, które nie są początkowo rozpoznawalne nawet w przypadku szczegółowej kontroli, muszą być zgłoszone nam w ten sam sposób niezwłocznie po ich wykryciu. W przypadku, gdy zgłoszenie wad nie zostanie dokonane przez opiekuna/opiekuna lub w odpowiednim czasie, przedmiot umowy uważa się za zatwierdzony.
  6. b) Klient musi dać naszym przedstawicielom możliwość sprawdzenia i przetestowania przedmiotu umowy, który jest przedmiotem reklamacji. W przeciwnym razie wszelkie roszczenia gwarancyjne są nieważne.
  7. c) Nie udzielamy gwarancji za niewłaściwe użytkowanie i obchodzenie się z przedmiotem umowy. Roszczenia gwarancyjne są ponadto nieważne w przypadku wystąpienia szkody lub zniszczenie przedmiotu umowy poprzez niewłaściwe obchodzenie się lub przechowywanie. Wszelkie roszczenia z tytułu rękojmi wobec nas są nieważne, jeśli są one sprzeczne z podanymi przez nas instrukcjami lub wytycznymi dotyczącymi treści umowy.
  8. d) Odchylenia w wymiarach i materiałach, które są zwyczajowo stosowane w handlu i/lub ze względu na technologię produkcji, nie upoważniają klienta do reklamacji przedmiotu umowy.
  9. e) Wady będą usuwane według naszego uznania poprzez naprawę lub wymianę. Nasz klient zapewni nam odpowiedni czas i możliwość usunięcia wad. W przypadku odmowy, roszczenia gwarancyjne wszelkiego rodzaju wobec nas są nieważne. W przypadku kilkukrotnego nieudanego wykonania, nasz klient może zażądać redukcji. Dalsze roszczenia wobec nas lub naszych przedstawicieli, niezależnie od podstawy prawnej, są wykluczone, chyba że dopuściliśmy się co najmniej rażącego zaniedbania lub szkody na osobie.
  10. f) Nie udziela się gwarancji na wyroby wykonane na zamówienie według informacji, obliczeń lub dokumentacji konstrukcyjnej naszego klienta, o ile wady są na nich oparte.
  11. g) Plamy i uszkodzenia spowodowane niewłaściwą pielęgnacją to tak samo mało wad zakupionego przedmiotu jak naturalne zużycie materiału.
VII. płatności
  1. o ile nie uzgodniono inaczej, faktury są płatne natychmiast w uzgodnionej walucie bez potrąceń. Rabaty udzielane są wyłącznie na podstawie specjalnej umowy. 
  2. jeżeli płatności nie zostaną dokonane w terminie, możemy ustalić dla klienta rozsądny okres prolongaty. Jeżeli nie dokona on również płatności w okresie prolongaty, będziemy mieli prawo do ustawowych odsetek za zwłokę od końca okresu prolongaty. Ponadto jesteśmy uprawnieni do zawieszenia zaległych prac i dostaw do czasu dokonania płatności. 
VIII Odszkodowanie i wycofanie
  1. jeżeli uzgodnione terminy płatności nie zostaną dotrzymane przez klienta, jesteśmy uprawnieni do nowo ustalonych terminów płatności za przyszłe usługi.
  2. jeżeli nasz klient zwleka z odbiorem dostawy lub usługi lub opóźnia się z płatnością, jesteśmy również uprawnieni, po wyznaczeniu rozsądnego terminu dodatkowego, do odstąpienia od umowy w całości lub w części i/lub do żądania odszkodowania w wysokości 60% ceny zakupu, o ile nie udowodni się konkretnie wyższej straty, w szczególności kosztów odbioru towaru, chyba że klient udowodni, że strata jest mniejsza. Nie ma potrzeby wyznaczania okresu karencji, jeżeli po zawarciu umowy istnieją przesłanki wskazujące, że zdolność naszego klienta do wykonania świadczenia w rozumieniu pkt. IV. 3. jest zagrożona.
  1. Prawa własności
  2. jeżeli mamy dostarczyć zgodnie ze specyfikacją klienta, rysunki, modele, wzory lub wykorzystanie części dostarczonych przez klienta, klient jest odpowiedzialny za to, aby nie naruszyć praw własności osób trzecich. W razie potrzeby poinformujemy naszego klienta o wszelkich znanych nam prawach. Nasz klient jest zobowiązany do zwolnienia nas z wszelkich roszczeń osób trzecich i do odszkodowania za poniesione szkody. Ewentualne koszty poniesione przez nas do tego momentu ponosi nasz klient. Jeżeli osoba trzecia zabroni nam produkcji lub dostawy, powołując się na należące do niej prawo własności, będziemy mieli prawo, bez konieczności kontroli, do sytuacji prawnej uprawnia nas do przerwania pracy. Nasz klient ponosi koszty wszelkich sporów prawnych. 
  3. dostarczone nam rysunki i próbki, które nie doprowadziły do złożenia zamówienia, zostaną zwrócone na żądanie na koszt naszego klienta, w przeciwnym razie mamy prawo do ich zniszczenia po 3 miesiącach od złożenia oferty. 
  4. zastrzegamy sobie prawo własności i prawa autorskie do wszystkich dokumentów, takich jak wyliczenia, rysunki itp., przekazanych klientowi w związku z przygotowaniem i złożeniem zamówienia. Dokumenty te nie mogą być udostępniane osobom trzecim bez naszej zgody. W przypadku użytkowania niezgodnego z warunkami umowy, klient zobowiązuje się do zapłaty rozsądnego odszkodowania oraz, w stosownych przypadkach, do zapłaty odszkodowania.
  1. Postanowienia końcowe
  2. jesteśmy uprawnieni do przetwarzania danych otrzymanych od naszych klientów na podstawie stosunków handlowych 
  3. miejscem wykonania wszystkich usług kontraktowych jest lokalizacja placu budowy. Miejscem wykonania płatności jest siedziba naszej firmy. 
  4. miejscem jurysdykcji jest we wszystkich przypadkach, w tym w odniesieniu do wszystkich przyszłych roszczeń wynikających z transakcji, w tym wynikających z weksli, czeków i innych dokumentów, sąd odpowiedzialny za miejsce wykonania płatności. 
  5. jeżeli któreś z postanowień naszych ogólnych warunków handlowych jest nieważne, nie wpływa to na ważność umowy i pozostałych warunków. W tym przypadku stosuje się skuteczny przepis, który jest najbliższy zamierzonemu celowi. 
  6. Nagłówki następujące po cyfrach rzymskich służą jedynie zapewnieniu lepszego przeglądu i nie mają żadnego znaczenia materialnego ani prawnego, w szczególności nie mają znaczenia dla przepisu końcowego.